Ana Sayfa ÖNEMLİ BİLGİLER Balıkçılık Hakkında İÇ SULARDA BALIK AVININ YASAK OLDUĞU DÖNEMLER- 2023

İÇ SULARDA BALIK AVININ YASAK OLDUĞU DÖNEMLER- 2023

Bu yazımızda iç sularda balık avının yasak olduğu dönemleri ele alacağız.

Bir çoğumuz balık tutmayı seviyoruz. Kimisi günün yorgunluğundan kurtulmak için, kimisi yemeklik balığını tutmak için, kimisi stres atmak için, kimisi zevkli bir gün geçirmek için, kimisi su altında ki dünyayı keşfetmek için balık tutuyor.

Herkesin balık tutmaktaki amacının aynı olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Peki balık tutuyoruz ama balıklar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Sahip olduğumuz bilgilerin ne kadarı doğru?

Bir şeyler yapıyoruz ama yaptığımız aktiviteler bazı durumlarda ekolojik döngüye doğrudan ya da dolaylı yoldan zarar veriyor mu diye düşündük mü hiç. Aslında severek yaptığımız bu aktivitelerin özellikle doğru bilgi eksikliğinden dolayı doğaya, insanlara kısacası ekolojik döngüye farkında olmadan ciddi zararlar verebiliyoruz.

Farkında olmadan olumsuz sonuçlara neden olmak aslında oldukça ciddi bir durum. Çünkü farkında olmadığımız için kendimizi düzeltme ihtiyacı duymuyoruz ve aynı hataları yapmaya devam ediyoruz.

Her yazımda da belirttiğim üzere doğru kaynaklardan bilgi edinmemiz lazım. Genelde şu durum ile çok fazla karşılaşıyorum. Doğru kaynaklar var evet de benim istediğim bilgi kısa ve öz bir bilgi iken ben neden bu kaynakların benimle alakasız olan kısımlarını da okumak zorunda kalayım. Çoğumuz bu şekilde düşünüyoruz.

Çünkü kaynakların içeriğinde çoğumuzu ilgilendirmeyen işte balığın üzerinde kaç pul var, hangi familyadan, kaç tane benek var gibi işin akademik tarafını ilgilendiren bilgilerle karşılaşıyoruz. Bu sorunu aşabilmek için ilgili doğru kaynakları inceliyorum ve bu kaynaklarda ki bilgileri parçalara ayırarak sizleri ilgilendiren, öz bilgilere ulaşmanızı sağlamaya çalışıyorum.

Ben “avcılık ve yaban hayatı” bölümü mezunu olduğum için işin akademik bilgiler kısmına da biraz hakimim. O yüzden doğru kaynaklara ulaşmam daha kolay oluyor.

En basit örnek verecek olursam çoğumuz bir türü araştırırken Türkçe ismini yazarak bilgi edinmeye çalışıyoruz. O yüzden de doğru bilgiye ulaşmamız oldukça zor oluyor.

Peki tür hakkında doğru bilgiye sahip olmak için nasıl yazarak aratma yapmalıyız? Sorunun cevabı evrensel bir dil olan Latince ismini bulup aratırsak, özellikle de tür, alt tür Latince ismini bulup aratırsak doğru kaynaklara ulaşma ihtimalimiz de oldukça yüksek olur.

Örneğin, Abant alası yazarak aratmak yerine “Salmo abanticus” yazarak aratırsak doğru bilgiye ulaşma ihtimalimizi artırmış oluruz.

Son olarak şunu da eklemek istiyorum. Türler için belirlenmiş yasak zaman aralıklarının özellikle üreme zamanlarını ifade ettiğini varsayabiliriz. Lütfen balıkların üreme zaman aralıklarında balık tutmayalım.

Şimdi asıl konumuz olan iç sulardaki balıklarda avlanmanın yasak olduğu zamanlardan bahsedelim.

Zaman Yasakları

TürlerBölgeler/İllerYasak Dönem
Sazan
Kadife
Siraz
Yayın
Tatlısu kefali
(Akarsular hariç)
Diğer türler
Adana, Antalya, Aydın, Denizli, Gaziantep, Hatay,
İzmir, Kilis, Manisa, Mersin, Muğla, Osmaniye
1 Mart
31 Mayıs
Sazan
Kadife
Siraz
Yayın
Tatlısu kefali
(Akarsular hariç)
Diğer türler
Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Balıkesir,
Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale,
Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta,
İstanbul, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale,
Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya,
Nevşehir, Niğde, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova,
Zonguldak
15 Mart
15 Haziran
Sazan
Kadife
Siraz
Yayın
Tatlısu kefali
(Akarsular hariç)
Diğer türler
Adıyaman, Artvin, Batman, Bingöl, Diyarbakır,
Elâzığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane,
Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Mardin, Ordu,
Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak,
Tokat, Trabzon, Tunceli, Yozgat
1 Nisan
30 Haziran
Sazan
Kadife
Siraz
Yayın
Tatlısu kefali
(Akarsular hariç)
Diğer türler
Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Erzurum, Hakkâri,
Iğdır, Kars, Muş, Van
15 Mayıs
15 Ağustos
Doğal alabalık
(Bütün türler)
Tüm Bölgeler1 Ekim-28 Şubat
Gökkuşağı alabalığıOrman içi sular hariçYok
SudakTüm Bölgeler15 Mart- 30 Nisan
Tatlısu levreğiTüm Bölgeler15 Mart- 30 Nisan
TurnaTüm Bölgeler15 Aralık-31 Mart
Tatlısu kefaliAkarsular (Orman içi akarsular hariç)Yok
Yılan balığıTüm Bölgeler1 Aralık- 1 Mart

  • İÇ SULARDA BALIK AVININ YASAK OLDUĞU DÖNEMLER- 2023

    Bu yazımızda iç sularda balık avının yasak olduğu dönemleri ele alacağız. Bir çoğumuz balık tutmayı seviyoruz. Kimisi günün yorgunluğundan kurtulmak için, kimisi yemeklik balığını tutmak için, kimisi stres atmak için, kimisi zevkli bir gün geçirmek için, kimisi su altında ki dünyayı keşfetmek için balık tutuyor. Herkesin balık tutmaktaki amacının aynı olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Peki balık…

    Daha Fazla Oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz