Ana Sayfa ÖNEMLİ BİLGİLER Balıkçılık Hakkında İç Sularımızdaki Ekolojik Açıdan Zararlı Balıklar – 2022

İç Sularımızdaki Ekolojik Açıdan Zararlı Balıklar – 2022

İç sularımızdaki ekolojik açıdan zararlı balıkların görüldüğü sular derhal bakanlığın en yakın il veya ilçe müdürlüklerine, amatör balıkçılık dernekleri ya da federasyonlarına bildirilmelidir.

Bu grup balıklar için boy ve sayı limiti yoktur, kapalı sezon bulunmamaktadır. Bu balıkların canlı yem olarak kullanılması, bir iç sudan başka bir iç suya taşınması yasaktır.

Güneş Levreği [Lepomis gibbosus]

Ülkemiz iç sularının doğal türü olmayan etçil bir balıktır. Ekonomik değeri olmayıp yerli türlerimize ve ekonomik balık türlerine büyük zararlar verebilmektedir.

Tilapya Azmanı [Tilapia sp.]

Ülkemiz iç sularının doğal türü değildir. Ekonomik değeri olmayıp, yerli türlerimize ve ekonomik balık türlerine büyük zararlar verebilir.

Havuz balıkları [Carassius sp.]

Sazan balığı ve bazı sazangiller türleriyle çiftleştiğinde kısır yavrular meydana gelir. Bu etkisi ile sazan ırkını yok edici özellik taşımaktadır. Hızla çoğalarak ortama hâkim olur.

Gambusia [Gambusia holbrooki]

Sivrisineklerle biyolojik mücadelede kullanılan ve zararsız olduğu düşünülen bu balık türü, bırakıldığı sularda bazı balık türlerinin yumurtalarını yiyerek, zararlı olabilmektedir. Yerleştiği habitattan temizlenmesi çok zordur.

Çizgili sazan (Çakıl balığı) [Pseudorasbora parva]

Ekonomik değeri yoktur. Küçük böcekler, balık yumurtaları ve larvalarıyla beslenir. Sayıca üstünlüğe ulaşınca diğer balıkların yumurtlama alanlarına ciddi zararlar verir.

Kirlilikten ve sıcaklık değişimlerinden etkilenmez. Birçok balık türü üzerinde baskı oluşturur. Doğal balık faunasına, öldürücü patojen enfeksiyonlar bulaştırması ile de zarar vermektedir.

Gümüş [Atherina boyeri]

Denizlerde ve tatlı sularda yaşayabilir. Baraj ve göllerde pelajik özellik gösterir. Erginleri büyük sürüler oluşturur. Etçil beslenir balık larvalarına zarar verirler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz