Ana Sayfa ÖNEMLİ BİLGİLER Balıkçılık Hakkında İskorpit Temizlemenin Püf Noktaları

İskorpit Temizlemenin Püf Noktaları

İskorpit (Scorpaena Porcus) Scorpaenidae familyasına ait balıktır. Aynı familyadan olan Lipsoz balığı ile benzerlik göstermektedir, ancak bu balık Lipsoz balığına göre daha küçük ve rengi daha koyudur. Türkiye’de Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz kısaca bütün denizlerimizde yaşayan bir balıktır. İskorpit balığı ortalama 15-20 cm büyüklüğünde olup zehirli balıklar arasında yer almaktadır. İskorpit balığının sırt, karın ve anüs deki yüzgeçlerinde zehirli dikenleri vardır.

İSKORPİT BALIĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Yüksek besin değeri ve hassas tadı için dünya çapında tüketimi önerilmektedir. Bu amaçla, uluslararası balık endüstrisinde yenilebilir balıkların güvenliğini garanti etmek son derece önemlidir. İskorpit balığı yüksek miktarda protein, vitamin ve mineral içermektedir. Böylelikle insan vücudu için gerekli besin ögelerinin karşılanmasını sağlamaktadır. İskorpit balığı A vitamini ve Omega-3 kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde A vitamini ve Omega-3 tüketiminin faydalarının görülebileceği bildirilmiştir.

  • İskorpit balığı antioksidandır. Bu nedenle muhtemel enfeksiyon oluşumunu engellediği, metabolizmayı hızlandırdığı, beyin fonksiyonlarını hızlandırdığı bildirilmiştir.
  • Düzenli tüketimde felç olma riskini %6-12 oranında azalttığı bildirilmiştir.
  • İskorpit balığı aynı zamanda kalsiyum kaynağıdır. Diş ve kemik gelişimine katkı sağlamaktadır.

İSKORPİT BALIĞININ ZARARLARI NELERDİR?

Zehirli dikenlerinin insan vücudu ile temasında etkili olduğu ve hemen etki göstererek temasta bulunan bölgede kızarıklık ve şişlik meydana geldiği bildirilmiştir. Zehrin etkisinin ortalama 2-3 gün sürdüğü ve tedavide en iyi yöntemin amonyak olduğu bildirilmiştir. Zehirli dikenlerinden dolayı halk arasında ‘’çarpan’’ olarak da bilinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz