Ana Sayfa ÖNEMLİ BİLGİLER Balıkçılık Hakkında Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi Nasıl Alınır – 2022

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi Nasıl Alınır – 2022

Kısa mesafe telsiz operatörü, denizde haberleşmenin nasıl başlatılacağını, devam ettirileceğini ve sonlanacağının bilinmesi, seyir emniyet haberleşmesinin yanı sıra can, mal ve çevre emniyetinin sağlanması dahilinde doğru haberleşme yapılması kapsamında telsiz haberleşmesini sağlar.

KMT, SOLAS Sözleşmesi kapsamı dışında olan deniz araçlarında GMDSS sisteminde VHF/DSC dahil olmak üzere seyre yardımcı haberleşme cihazlarını kullanacak kişilere verilen yeterlik belgesidir.

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesini Kimler Alabilir?

KMT alabilmek için gerekli şartlar Telsiz Operatör Yeterlikleri ve Sınav Yönetmeliği’nde belirlenmiştir.

Bu kapsamda söz konusu belgeye sahip olabilmek için;

  • Sınava girdiği tarihte 17 yaşından küçük olmamak,
  • T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olmak, Türk soylu yabancı olmak veya yabancı uyruklu olup Türkiye’de oturum izni almış olmak,
  • 26/9/2004 tarihli 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçu veya suçtan kaynaklanan malvarlığı değerini aklama suçu veyahut göçmen kaçakçılığı veya insan ticareti, haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde cebir ve tehdit uygulanarak işlenen suçlar ile İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dört, Beş, Altı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlardan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık suçlarından hükümlü bulunmamak,  aynı Kanunun 188 inci, 190 ıncı ve 191 inci maddelerindeki suçlardan dolayı hakkında verilmiş bir mahkûmiyet veya güvenlik tedbiri kararı bulunmamak, (adli sicil kaydı)
  • KMT sınav başvurusunda ADB için istenilen sağlık şartları (sürücü belgesi vb.)

geçerli olacaktır.

Kısa Mesafe Telsiz Operatör Yeterliği sınavından 100 puan üzerinden en az 60 puan alanlar başarılı sayılır.

Belge süresi 5 yıl geçerlidir. Belge süresi biten hak sahiplerinin belgesi herhangi bir sınav ve eğitime tabi tutulmadan belge harcı ücreti karşılığında yenilenir.

Kısa Mesafe Telsiz operatör belgesi, üzerinde telsiz donanımı olan özel teknelerden aranır.

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi Nasıl Alınır?

Günümüzde dijitalleşmenin getirdiği kolaylıklar sayesinde artık bir çok işlemi kolayca oturduğumuz yerden yapabilmek mümkün.

Bende yakın zamanda KMT ( Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi) belgesini almış biri olarak, bu belgeyi nasıl aldığımı sizlere ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım.

Öncelikle sisteme girebilmek için E-Devlet giriş bilgileriniz lazım olacak. Daha önce E-Devlete girmemiş kişilerin E-Devlete girebilmeleri için şifre almaları gerekir.

İlk kez E-Devlete giriş yapacakların izlemesi gereken adımları öğrenmek için tıklayın.

E-Devlet şifremizi öğrendikten sonra ilk yapmamız gereken Amatör Denizci Eğitim ve Başvuru Sistemine E-Devlet bilgilerimiz ile giriş yapmamız gerekiyor. Başvuru sistemine ulaşmak için tıklayın.

Karşımıza çıkan sayfanın solunda bulunan menülerden “Eğitimlerim” yazan kısma tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan sayfadan önce Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Eğitimini tamamlamamız gerekiyor.

Resimde ben eğitimi tamamladığım için bende Sınava Başvur yazıyor. Sizde Eğitime Başla yazacak ona tıklayarak eğitime başlayınız.

Eğitimi tamamladıktan sonra Sınava Başvur yazısı çıkacak. Kendinizi hazır hissediyor iseniz sınava başvurup, çıkan soruları cevaplayabilirsiniz.

Sınavı başarı ile tamamlamanız halinde sistem tarafından tarafınıza Belge Harcı ödemeniz için SMS ile gönderilecek olan C kodu ile Halk bankası şubelerine ödeme yapmanız gerekmektedir.

C kodunuzu ödemenizin ardından sistem otomatik olarak karekod ile doğrulanabilen Belge Sertifikanızı oluşturacaktır. İstediğiniz zaman sistem üzerinden Sertifikanızın çıktısını alabilirsiniz.

Belgeye ait fiziki kartınızı almak isterseniz, sistemde sınav sonucunuzun gösterildiği ekranda bulunan, Kart Basım Merkezleri listesinde yer alan herhangi bir Liman Başkanlığı’ndan alabilirsiniz.

Sınavda başarısız olmanız durumunda 7 gün sonra tekrar sınava başvurabilirsiniz.

Eğitimin ardından bir ay içerisinde sınavı başarı ile sonuçlandıramayan adayların eğitimleri geçersiz sayılır. Tekrar sınava girebilmek için söz konusu eğitimin tekrar alınması gerekmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz