Ana Sayfa TAKIM ÖNERİLERİ LRF Takım Önerisi LRF Başlangıç Seti Önerisi

LRF Başlangıç Seti Önerisi [1]

Merhaba, gün geçtikce hafif takımlara olan yönelim artış göstermektedir. Günümüzde kullanılan en küçük makineler ile, en ince misinalar ile ve çok hassas kamışlar ile kombinlenen LRF setleri artık çok fazla ilgi görmekte.

Eskiden çeşitlilik az olduğu için insanların kafası pek karışmıyordu. Ama şimdi duyulan ilgiyle beraber ciddi bir çeşitlilik oluştu ve kişiler artık hangisini almalıyım?, hangisi daha iyi?, uygun fiyata nasıl bir lrf takımı dizebilirim?, benim için uygun olan takım hangisi? gibi sorulara yanıt aramaya çalışır oldu.

Bu ekipmanların satışını gerçekleştiren bayilerin ne yazık ki hepsi adil bir şekilde insanlara yardımcı olmuyor. Kimisi ben paramı kazanayım da gerisi önemli değil diyerek alakasız malzemeleri kişiye satıyor. Sonuç mu? Tabi ki hüsran oluyor.

Bunların önüne geçebilmek için ben ve benim gibi bu hobiye gönül vermiş kişiler araştırıp, bilgi edinip, deneyimler sonucunda analiz ettikten sonra en doğru sonuçları sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

Bana sosyal medya hesaplarım üzerinden bu konularla ilgili çok fazla dönüt yapanlar oluyor. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum ama her zaman müsait olamadığım için ne yazık ki hepinize cevap veremiyor, yardımcı olamıyorum.

Bu sorunu aşabilmek için bundan sonra sitemde belirli aralıklarla takım önerilerinde bulunacağım. Umarım sizler için faydalı olacaktır.


Takım Önerisi;

 • Kamış: Kudos Light Style 225cm 05-5gr
 • Makine: Daiwa Strikeforce 1000 B
 • Misina: Remixon Fusion X4 150m (0,08mm)
 • Lider: Daiwa Prorex FC Leader Super Soft (0,23mm)
 • Klips: Remixon YM-2005 (00)
 • Dolgu: Remixon Spider Deluxe 100m (0,20mm)

Takım Bilgisi;

Kudos Light Style 225cm 05-5gr hakkında;

Uygun fiyatlı lrf kamışlarının içinde yer alan bu model, fiyatı segmentinde oldukça kullanışlı bir kamış. Solid uç olması sayesinde küçük yemleri uzak noktalara rahatlıkla atabilir ve kullanmış olduğunuz yemlere daha doğal aksiyonlar verebilirsiniz.

90 gram ağırlığa sahip olan bu kamış sizi uzun süreli atışlarda hafif olması sayesinde yormayacaktır. 225 cm uzunluğa sahip olmasıda uzak mesafeli atışlar yapmanıza, balık yakaladığınızda balığı kontrol etmenizde oldukça fayda sağlayacaktır.

Kudos Light Style 225cm 05-5gr Teknik Bilgiler

Daiwa Strikeforce 1000 B Hakkında;

Surf, spin, Lrf ve benzeri takımlar ile yapılan avlarda, yemi atış esnasında, makineden misinanın çıkışını boşluksuz bir şekilde sağlayan Abs Anti-Backlash sistem aynı zamanda suni yemlerinizin daha uzun mesafelere ulaşmasını sağlar.

Olta misinanın olta makinesinden boşalması genellikle büyük sipiraller şeklindedir. Misinanın kıvrılmasını önlemenin en iyi yolu makarayı olabildiğince büyük yapmaktır. İşte Daiwa makinelerde bulunan uca doğru genişleyen büyük makara misinanın makaradan düzenli boşalmasını sağlar ve misinanın kıvrılmasını önler. Bu sayede daha uzun mesafelere atış yapabilme imkanı sağlanmış olur.

Daiwa tarafından geliştirilen olta misinasının kıvrılmasını önleyen bu patentli teknoloji sayesinde atış esnasında ,ister ip misina kullanın ister flourocarbon misina, misina olta makinenizden kıvrılmadan boşalır.

Twist Buster misinanın kıvrılmasını engellemenin yanı sıra misina yatağı ve misina arasındaki sürtünmenin de azalmasını sağlar.

Dijital tasarımın ürünü olan özel dişli yapısı, Digigear teknolojisi ile üretilmiştir.

Alüminyum kafa ve paslanmaz çelik vidaları sayesinde uzun ömürlü bir makaradır.

Daiwa Strikeforce 1000 B teknik bilgiler

Remixon Fusion X4 Hakkında;

Uygun fiyata sahip iplerde kendine yer edinen bu model, başlangıç için oldukça idealdir. Alışma süreçinde sizi yarı yolda bırakmayacak, keyifli avlar yapmanıza olanak tanıyacak bir iptir.

Remixon Fusion X4 Teknik Bilgiler

Daiwa Prorex FC Leader Super Soft Hakkında;

Lider misinalar içerisinde uygun fiyata sahip olan bu lider misinası, benim uzun süredir kullandığım ve hatta hala daha kullanmaya devam ettiğim bir misina.

İplerin çeker değerleri inceliğine göre oldukça yüksek olmasına rağmen en pahalı ipi de alsanız sürtünmelere karşı dirençsizdirler. Burdaki bu dezavantajıda sürtünmelere karşı oldukça dirençli olan ve monoflamente göre daha az görünür olan liderler misinalar kapatmış oluyor. O yüzden fluorocarbon misinalar takım için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Daiwa Prorex FC Leader Super Soft teknik bilgiler

Remixon YM-2005 Hakkında;

Anti korozyon kaplama sayesinde paslanmaz ve uzun yıllar kullanım sağlar. Son derece dayanıklı bir klipstir. Benim uzun süredir kullandığım ve memnun kaldığım bir klips modelidir.


Remixon Spider Deluxe Hakkında;

En uygun fiyata sahip misinalar arasında yer alan bu modeli makinaya dolgu yapmanız için önerdim. Eğer elinizde farklı misinalar varsa bunu temin etmenize gerek yok. Ama elinizdeki misina eğer 0,23mm den kalınsa elinizdeki misinayı kullanmak yerine bu misina veya 0,23mm den daha ince misinaları tercih edebilirsiniz.

Kimisi dolguyu çeşitli bantlar ile, kimisi ip ile, kimiside benim gibi ucuz monoflament misinalar ile yapıyor. Daha önce ip ile dolgu yaptığım zamanlar oldu ama ip oldukça kaygan bir yapıya sahip olduğu için makinanın yatağında ipin kaymasına sebebiyet veriyor. Tabi bunu bant ile çözümlemek mümkün ama ben en çok monoflament ile dolgu yapmaktan memnun kaldım. Şimdilik bu şekilde kullanıyor ve bu şekilde kullanmanızı öneriyorum.


Bu Takımı Kimler Tercih Etmeli?

Bu önermiş olduğum takımı bütcesi sınırlı olanlar, yeni başlayanlar tercih edebilir. Denizde kullanmak için, gölde, barajda büyük veya orta ölçekli debisi düşük olan akarsularda kullanıma uygundur.

Küçük akarsularda kullanıma ve debisi yüksek olan sularda kullanıma uygun değildir. Bu takım ile 200 gram üstü balıkları sudan kesmeniz sakıncalıdır. Bu değeri tercübelerime göre tahmini verdim. Mümkünse yakaladığınız balıkları hiç bir şekilde bu takım ile sudan kesmeye çalışmayın.

LRF takımına geçenlerin yanında kesinlikle bir kepçe olması şarttır. Bu takımlar narin ve oldukça hassas takımlardır. O yüzden iyi korumanız gerekir. Takımı hor kullanan bir kişi iseniz kesinlikle bu takım başta olmak üzere hiç bir LRF takımını önermiyorum.

3 YORUMLAR

 1. Sinan kardeşim hayrlı günler , shimano scimitar 210m 1-4 lrf kamışım var Bu kamışla hangi makineyı kombinlemeliyim ?
  Ve 1-4 atarlı bir kamışla hedef balıklarım ne olmalıdır? Özelikle tatlı su için bilgi istiyorum hangi yemler kullanmalıyım ?
  Diğer bir konuda ise legalis 1-10 atarlı kamışım var ve tatlı su özellikle turna avları için bilgi istiyorum , turna avlarında 1-10 gr aralığında en iyi jig , kaşık , silikon önerilerinizi bekliyorum saygılarımla.

  • Hayırlı günler. 1-4gram, bir kamış için çok hassas bir değer. Çok hassas olduğu için iyi bir kalama ayarı yapmak çok büyük önem arz ediyor. Tatlı suda 300 gram altı balıklara yoğunlaşabilirsiniz. Örneğin tatlı su levreği, inci balığı gibi. Daha büyük balıkları da tutmak mümkün ama risk faktörü artacaktır. Yem tercihi olarak 1-4gr kamışta özellikle 1 numara döner kaşıklara, 4 gramın altındaki yavaş sarımda iyi aksiyon alan maket yemlere, 4 gramın altında kaşıklara, 4 gramın altında vibrasyon yemlere ağırlık verebilirsiniz. Bu kamış, akıntının güçlü olduğu, hava şartlarının biraz zorlu olduğu, sudaki akıntının güçlü olduğu durumlarda kullanıma uygun değildir. Gel gelelim diğer kamışınız olan 1-10gr legalise. Lrf kamışları ile turna gibi büyük ve hırçın balıklarda iyi bir kalama ayarı çok önemli. Atmış olduğunuz düğümlerin kalitesi, ipin kalitesi, lider misinasının kalitesi, klipsin kalitesi hepsinin çok büyük önemi var. O yüzden takım kombinasyonunuzun iyi olması gerekiyor. normalde lrfdeki ipte 0.06mm en çok kullanılan kalınlık değeridir. Normalde sadece ip ile tutmaya çalışsanız büyük ihtimal turna, dişi ile kısa bir mücadelede ipi kesecektir. Normalde bunun önüne geçmek için kimisi çelik tel ile kimisi fluoro carbon misinalar ile lider yapıyor. Size önerim normalde 0.06mm de biraz büyük balıklarda 0.26mm lider tercih ediyorum ama sizin hedef balığınızın diş yapısından ve boyutundan dolayı liderin kalınlığını 0.40mm lere kadar tercih edebilirsiniz. Yem tercihinize gelecek olursak bölgeden bölgeye çok büyük farklar olduğu için ve benim yapmış olduğum turna avları sayılı olduğu için size öneride bulunmam çok doğru olmayacaktır. Ama kabaca 10 gramın altında kaşıklar, 10 gramın altında silikonlar, 10 gramın altında döner kaşıklar ile denemeler yapabilirsiniz.

 2. Hocam konudan bağımsız olarak sormak istediğim bir soru var. Elimde şu an shimano FX 1000 lik makina ve 0.06 kairiki 4x ip misina var. Makinaya 150 metre kairiki ve altına mono misina ile dolgu yapmayı planlıyorum. En fazla hangi ölçüde/kalınlıkta mono misina kullanabilirim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz