Ana Sayfa ÖNEMLİ BİLGİLER Balıkçılık Hakkında Balık Boy Limitleri ve Avlanabilecek Balık Türleri (Tatlı Su) – 2023

Balık Boy Limitleri ve Avlanabilecek Balık Türleri (Tatlı Su) – 2023

Merhabalar, bu yazımızda “tatlı su balık boy limitleri ve avlanabilecek balık türlerine ait limitlerden” bahsedeceğim.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, bilinçsiz avcılık yapanlar yüzünden, su kirliliği yüzünden, istilacı türler yüzünden, akarsularda yapılan bentler yüzünden birçok balığın nesli tükendi ve birçoğunun da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Nesli tükenen türler için iş işten geçmiş olsa da nesli tükenme tehlikesi altındaki türler için bir umut var.

Bu umudun kaynağı da tabi ki bilinçlenmekten geçiyor. Bilinçli bir toplum olmayı başarabilirsek, dedelerimizin bize bahsettiği o büyük balıkları tutmamız mümkün olur.

Tabi şu an ki durumumuzda ve gidişata baktığımızda iyiden ziya de daha kötüye gittiğimizi düşünüyorum.

Nedenine gelecek olursak insanlarımızda hırs var, doyumsuzluk var. Limitleri, kuralları bilseler dahi çoğu kez doyumsuzlukları, hırsları vicdanlarının önüne geçiyor.

Yurt dışında av yapanları araştırıyor, izliyor ve genelde hep hayrete düşüyorum. Çünkü adamların yakaladığı balıkların boyutları gerçekten muazzam. Oralardaki balık popülasyonlarında oldukça iyi durumda olduğunu görüyorum.

Peki neden onlardaki balıkların boyutları ve tür popülasyonu bu kadar yoğun iken bizde oldukça kötü durumda.

Bunun nedenine gelecek olursak;

  • Ülkemizde kurallar var ama cezaları caydırıcı değil.
  • Ülkemizde kurallar var ama denetleme kısmında ciddi bir zayıflık var.
  • Ülkemizde yasak olan avlanma araçlarını kolayca üretebiliyor ve satabiliyorlar.
  • Tebliğlerden, ya da ilgili doğru kaynaklardan haberi olan kişi sayısı oldukça az.
  • Bizi ilgilendiren alanlarda çalışan personellerin (milli parklar, orman genel müdürlükleri, …) önemli bir kısmının yaptığı işin ne olduğundan haberlerinin olmadığını ve limitlere uymadan av yaptıklarına da birçok kez şahit oldum. İşini gerçekten hakkını vererek yapan insanlar ile de karşılaştım. Onlara gerçekten saygı duyuyor ve verdikleri mücadeleyi yakından takip ediyorum.

Bilinçsiz avcılık yapanları gördüğümüzde sessiz kalmayalım. Milli parklara şikâyet edelim, orman genel müdürlüklerine şikâyet edelim, jandarmaya şikâyet edelim. Baktık ki hiçbirinden düzgün sonuç alamadık son çare olarak Cimer’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) şikâyet edelim. Dediğim gibi umut var ama yerimizde oturmamamız gerekiyor. Başkaları çözümler, benim uğraşmama gerek yok dememeliyiz.

Atasözlerimizden biri olan “bir elin nesi var iki elin sesi var” mantığı ile hareket edebilirsek sonuç alırız. Lütfen bu yazdıklarımı ciddiye alın.

Şimdi içimi sizlere bir nebzede döktükten sonra asıl konumuz olan, tatlı sularımızda yaşayan balıklarda alıkoyma limitlerinden bahsedebiliriz.

Balık Boy Limitleri ve Avlanabilecek Balık Türleri (Tatlı Su)

Avlanabilir asgari boy ve alıkonulabilir miktar bilgileri belirtilen su ürünlerinden daha küçüklerinin ve belirtilen miktardan fazlasının avlanılarak alıkonulmaları yasaktır.

TÜRLERLATİNCE ADIBoy Limiti (en az)Alıkonulabilir
Miktar
(En fazla)
Doğal alabalık(Bütün Türler)25 cm3 adet
Gökkuşağı alabalığıOncorhynchus mykissYok10 adet
SazanCyprinus carpio40 cm5 adet
KadifeTinca tinca26 cm10 adet
SudakSander lucioperca26 cm10 adet
Tatlısu levreğiPerca fluviatilis18 cmkg
Tatlısu kefaliLeuciscus cephalus20 cmkg
SirazCapoeta tinca20 cmkg
TurnaEsox lucius40 cm5 adet
YayınSilurus glanis90 cm1 adet
Kara BalıkCapoeta trutta22 cm10 adet
Fırat turnasıLuciobarbus esocinus50 cm1 adet
MayaLuciobarbus xanthopterus50 cm1 adet
ŞabutArabibarbus grypus45 cm1 adet
Yılan balığıAnguilla anguilla50 cm3 adet
  • Boy limitleri belirtilen türlerde %5 küçük boylara istisna tanınır.
  • Adet cinsinden limit verilen türlerde kg cinsinden limitlere bakılmaz.
  • Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı geçemez. Kg cinsinden sınırlama getirilen türlerde, tek bireyin 5 kg’ı geçmesi halinde, bu birey yasal limitler dâhilinde kabul edilir. Avlanan balıklardan en büyüğünün hariç tutulduğu durumda, geri kalan balıkların toplam ağırlığının 4 kg’ı geçmemesi halinde, avlanan balıklar alıkonulabilir miktar dâhiline kabul edilir.
  • Alıkonulabilir miktar, her türün ayrı ayrı alıkonulacağı miktar olmayıp, av günü sayısına bakılmaksızın bir amatör balıkçının beraberinde götürebileceği toplam balık miktarıdır. Adet sınırlamasına tabi birden fazla türün avlandığı durumda, avlanılan balıklar tek tür gibi kabul edilir. Bu durumda alıkonulacak toplam balık sayısı, avlanan türlerden hiçbirinin izin verilen sayıdan fazla olmaması şartıyla 10’u geçemez.
  • Sayı ve ağırlık sınırlamasına tabi türlerin karışık olarak avlandığı durumda, sayı sınırlamasına tabi türün alıkonulabilecek adetten fazla olmaması şartıyla, avlanan en büyük balık hariç tutularak geri kalan balıkların toplam ağırlığı 4 kg’ı geçemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz