Ana Sayfa ÖNEMLİ BİLGİLER Balıkçılık Hakkında Uzungöl’de Balık Tutmak Yasak mı? – 2022

Uzungöl’de Balık Tutmak Yasak mı? – 2022

Merhabalar, bu yazımızda Uzungöl’de balık tutmanın yasak mı yoksa serbest mi olduğunu ele alacağız.

Eski tebliğ olan “4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkındaki Tebliğde” Uzungöl’de suni yemler ile (maket yemler, jigler, kaşıklar, döner kaşıklar, silikonlar, …) balık avı yapmak serbesti.

Peki Yasak Olan Avlanma Şekilleri Neydi?

Başta Uzungöl olmak üzere tüm göllerde kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız iç su ve deniz balıkları ile balık tutmanın tebliğde yasak olduğunu belirtelim.

Aynı zamanda Uzungöl olmak üzere tüm göllerde Çırpma/çarpma ve bırakma olta, birden fazla iğne ile donatılmış küspe, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet, düzen (çökertme) gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır.

Yeni Tebliğde Balık Tutmak Yasaklandı mı?

Peki yeni tebliğ olan “5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkındaki Tebliğde” Uzungöl’de balık tutmak tamamen yasaklandı mı?

Yeni tebliğin 01/09/2020 tarihinde yürürlüğe girmesi ile beraber Uzungöl’de balık tutmak tamamen yasaklandı.

Yasaklanmasının sebebi, bilinçsiz yapılan avcılık yüzünden (Tırıvırı kullananlar, doğal yem ile balık avı yapanlar, tuzaklar ile balık tutanlar,…) Uzungöl’de ki balık durumunun kritik seviyelere düşmeye başlamasından kaynaklı olduğunu varsayabiliriz.

Bu durumdan en çok etkilenenler sportif balıkçılar (suni yemler ile balık tutan, genelde tuttuğu balığı salan ya da limitlere dikkat edenler) oldu diyebiliriz.

Çünkü Trabzon’da balık tutmak için iç sularda gidilecek seçenekler oldukça kısıtlı. Genelde Trabzon’da oturan bir kişi iç sularda balık tutmaya gitmek için Gümüşhane’de bulunan Kürtün Barajına ya da Torul barajına gitmek zorunda kalıyor.

Ama olumlu tarafından bakacak olursak yeni tebliğin bitmesi ile beraber (31/08/2024) balık avı sonraki tebliğde serbest olursa (4 sene sürecek bu yasaklar ile beraber Uzungöl’deki balık popülasyonunun iyi bir seviyeye geleceğini tahmin ediyorum. Bununla beraberde balık avının sonraki tebliğde serbest olacağı yönü ağır basıyor) Uzungöl’de bizleri keyifli balık avları bekliyor olacak.

Yeni tebliğ olan “5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkındaki Tebliğ” hakkındaki makalemize gitmek için Tıklayın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz